Sprawdziany

Moduł "Sprawdziany" pozwala na przygotowanie i przeprowadzenie zdalnych lub stacjonarnych sprawdzianów oraz ich automatyczne sprawdzenie.

Wykorzystanie modułu odbywa się w czterech fazach:

  1. przygotowanie bazy pytań,
  2. zdefiniowanie sprawdzianów wykorzystujących pytania z bazy,
  3. przeprowadzenie sprawdzianu,
  4. ocenienie i prezentacja wyników sprawdzianu.
W razie potrzeby można wielokrotnie powracać do wcześniejszych faz.

Typy sprawdzianów

Dostępne sa cztery typy sprawdzianów (sposoby przeprowadzania):

demonstracyjny,
Tryb demonstracyjny pozwala studentom sprawdzić działanie oprogramowania z ich systemem operacyjnym i przeglądarką przed własciwym sprawdzianem zdalnym. Prowadzący definiuje sprawdzian składający się z kilku pytań (niekoniecznie związanych z przedmiotem) z krótkim czasem trwania np. 10 minut. Studenci zaś w okresie od rozpoczęcia do zakończenia mogą "rozwiązywać" ten sprawdzian wielokrotnie gdyż po 5 minutach rezultat jest automatycznie kasowany i student może rozpocząć od nowa.
zdalny widoczny,
W tym trybie prowadzący definiuje sprawdzian, jego czas rozpoczęcia, zakończenia i trwania. W czasie pomiedzy rozpoczęciem a zakończeniem studenci mogą odpowiadać na pytania. W każdej chwili student widzi na ekranie jedno pytanie. Student może przechodzić na kolejne pytania i jeśli prowadzący zezwolił to może cofać się do poprzednich. Po zakończeniu sprawdzianu serwer wystawia oceny pytań z jedną lub wieloma odpowiedziami zostawiając pytania otwarte do ocenienia przez prowadzącego.
zdalny ukryty,
Tryb ukryty różni się od zdalnego widocznego tym, że studenci go nie widzą na serwerze do chwili rozpoczęcia.
stacjonarny widoczny,
W trybie stacjonarnym na podstawie takiej samej definicji sprawdzianu można wygenerować zbiór arkuszy dla studentów. Arkusze należy wydrukować, rozdać studentom, po ich wypełnieniu zebrać a nastepnie wpisać odpowiedzi studentów do pliku tekstowego. Po załadowaniu do serwera pliku z odpowiedziami serwer wystawia oceny podobnie jak w trybie zdalnym.
stacjonarny ukryty.
Tryb ukryty różni się od stacjonarnego widocznego tym, że studenci go w ogóle nie widzą na serwerze.
hybrydowy widoczny,
W trybie hybrydowym na podstawie takiej samej definicji sprawdzianu można wygenerować zbiór arkuszy dla studentów. Jednak w odróżnieniu od trybu stacjonarnego studenci mogą samodzielnie wpisać odpowiedzi do serwera. Wtedy zamiast zaznaczać odpowiedzi na papierze wpisują tylko kod weryfikacyjny wyświetlony przez serwer. Studenci, którzy z jakichś powodów nie wpisali samodzielnie odpowiedzi do serwera mogą zaznaczyć je na arkuszu (nie wpisują wtedy żadnego kodu). Prowadzący zbiera wypełnione arkusze i z tych, które nie zawierają kodu wpisuje odpowiedzi studentów do pliku tekstowego. Po załadowaniu do serwera pliku z odpowiedziami serwer wystawia oceny podobnie jak w trybie zdalnym. Odpowiedzi samodzielnie wpisane przez studentów wymagają jedynie przypisania do osób z listy. Jeśli student wpisał odpowiedzi kilkukrotnie to potrzebne jest jeszcze wskazanie, który z arkuszy należy oceniać.
hybrydowy ukryty.
Tryb ukryty różni się od hybrydowego widocznego tym, że studenci go w ogóle nie widzą na serwerze.
Zmiana trybu umożliwia na podstawie tej samej definicji przeprowadzenie sprawdzianu zdalnie lub stacjonarnie w zależności od aktualnych okoliczności.

Przygotowanie pytań

W fazie przygotowania pytań prowadzący wprowadza treści pytań i odpowiedzi. Może to zrobić wprowadzając pytanie po pytaniu ręcznie lub wczytując plik z przygotowanymi pytaniami. Każde pytanie uzyskuje unikalny identyfikator. Może on być nadany przez prowadzącego albo wygenerowany automatycznie. Dobrze jest pytania oznakować słowami kluczowymi wtedy łatwiej je przglądać i dodawać do sprawdzianów. Jedno pytanie może być oznakowane kilkoma słowami kluczowymi.

Definiowanie sprawdzianów

Najpierw dodajemy sprawdzian nadając mu identyfikator np.: test1. Następnie wpisujemy tytuł sprawdzianu, jego typ, datę rozpoczęcia oraz zakończenia czas trwania (w minutach) i inne opcje. Sprawdziany bez podanych obu dat są niewidoczne dla studentów. A potem dodajemy działy i grupy pytań.

Działy powinny grupować pytania o podobnej tematyce tak, aby student widząc ile punktów uzyskał z danego działu, wiedział które działy ma opanowane, a których jeszcze powinien się pouczyć.

Grupy pytań pozwalają kontrolować proces tworzenia indywidualnych arkuszy pytań studentów. Dla każdej grupy podajemy ilość pytań, które z tej grupy mają się znaleźć na arkuszu. Możemy też podać punktację w ten sposób przykrywając punktację podaną w samych pytaniach. Ułatwia to ujednolicenie punktacji.

Wiecej informacji o definiowaniu sprawdzianów

Przeprowadzenie sprawdziamu zdalnego

Sprawdzian rozpoczyna się automatycznie o zadanej porze. Oznacza to, że dopiero od tego momentu studenci mogą zobaczyć swoje arkusze pytań. Czas pracy każdego studenta jest ograniczony przez parametr "czas trwania" sprawdzianu. Sprawdzian kończy się o podanej przez prowadzącego godzinie niezależnie od tego kiedy student zaczął nad nim pracować. Arkusz studenta jest tworzony w chwili pierwszego dostępu przez danego studenta. Arkusz zawiera losowy zestaw pytań i odpowiedzi. Po dacie zakończenia sprawdzianu studenci mogą zobaczyć podsumowanie pokazujące ile punktów z którego działu dostali jednak nie widzą już samych pytań ani odpowiedzi. W trakcie sprawdzianu prowadzący mogą obserwować ilu studentów bierze w nim udział i jakie robią postępy. Po zakończeniu sprawdzianu prowadzący mogą przenieść uzyskane przez studentów punkty to wybranej kolumny tabeli ocen.

Wiecej informacji o przeprowadzaniu sprawdzianów

Przeprowadzenie sprawdziamu stacjonarnego

W celu przeprowadzenia sprawdzianu stacjonarnego prowadzący musi wygenerować zestaw arkuszy pytań dla studentów, pobrać je na swój komputer i wydrukować. W terminie sprawdzianu prowadzący rozdaje arkusze pytań studentom. Studenci podpisują je i odpowiadają na pytania zaznaczając prawidłowe odpowiedzi lub wpisując je w przeznaczone do tego miejsca. Po zakończeniu sprawdzianu prowadzący zbiera arkusze a następnie wpisuje odpowiedzi studentów do pliku tekstowego (format pliku odpowiedzi). Plik ten ładuje na serwer a serwer sprawdza jego poprawność (składnia, nazwiska studentów, ...) i ocenia odpowiedzi na pytania (z wyjątkiem otwartych).

Przeprowadzenie sprawdziamu hybrydowego

W celu przeprowadzenia sprawdzianu hybrydowego prowadzący musi wygenerować zestaw arkuszy pytań dla studentów, pobrać je na swój komputer i wydrukować. W terminie sprawdzianu prowadzący rozdaje arkusze pytań studentom. Po otrzymaniu arkusza student może wypełnić go tak jak w trybie stacjonarnym albo korzystając ze znajdującego się na arkuszu kodu QR wpisać odpowiedzi samodzielnie. W tym drugim przypadku student powinien na arkuszu wpisać kod weryfikacyjny {wyswietlony przez serwer dużymi, czerwonymi cyframi). Wpisanie kodu jest dla sprawdzającego sygnałem, że nie ma potrzeby wklepywać odpowiedzi studenta ponieważ on sam to zrobił. Ponadto jesli student kilkukrotnie wpisywał odpowiedzi na serwer to kod ten pozwala zidentyfikować, który zestaw jego odpowiedzi należy oceniać. Po zakończeniu sprawdzianu prowadzący zbiera arkusze a następnie wpisuje odpowiedzi tych studentów, którzy sami tego nie zrobili do pliku tekstowego (format pliku odpowiedzi). Plik ten ładuje na serwer a serwer sprawdza jego poprawność (składnia, nazwiska studentów, ...) i ocenia odpowiedzi na pytania (z wyjątkiem otwartych).

Przy wpisywaniu odpowiedzi studenci nie muszą się logować dzięki czemu proces ten działa szybciej i bardziej niezawodnie. Jednak w konsekwencji zebrane w ten sposób arkusze trzeba przypisać do studentów figurujących na liście. A następnie wskazać, który z kilku arkuszy odpowiedzi przypisanych do danego studenta ma zostać oceniony. Prowadzący powinien to zrobić korzystając z funkcji "Autorzy" znajdującej się na stronie listy wyników sprawdzianu. W każdym z tych kroków serwer stara się podpowiadać właściwe przypisania jednak to prowadzący podejmuje decyzję więc powinien uważnie sprawdzić czy podpowiedzi są poprawne.

Ocenianie i wyniki

Prowadzący już w trakcie sprawdzianu zdalnego może obserwować postępy studentów. W trybie stacjonarnym wyniki stają się widoczne po wpisaniu pliku odpowiedzi przez prowadzącego. W trybie hybrydowym wymagane jest jeszcze przypisanie arkuszy odpowiedzi do osób i wybór arkusza podlegajacego ocenie. Sami studenci będa mogli je zobaczyć dopiero po godzinie zakończenia sprawdzianu.

Wiecej informacji o ocenianiu sprawdzianów

Plik pytań i odpowiedzi

Pytania można załadowac do bazy wczytując plik z przygotowanymi pytaniami.
Serwer STUDIA3 WEiTI
2024.11.24 19:00.47