Przykładowa strona widoczna dla prowadzącego zajęcia

Wstęp

Strona ta oprócz informacji stałych (takich jak nazwa przedmiotu, lista studentów) zawiera również informacje zmienne przygotowane przez prowadzącego zajęcia. W poniższym przykładzie są to kolumny dotyczące laboratoriów, kolokwiów, sumy punktów i oceny końcowej.

Uwaga! Kolumnom ze strony widzianej przez prowadzącego odpowiadają wiersze na stronach widzianych przez studentów. Dlatego każda kolumna powinna być opatrzona zarówno krótką etykietą pokazywaną prowadzącemu jak i dłuższym tytułem widocznym dla studenta.

Nagłówek tabeli zawiera stykiety nadane poszczególnym kolmnom przez prowadzącego. Dalsze wiersze zawierają dane dotyczące poszczególnych studentów. Natomiast stopka tabeli zawiera statystyki takie jak: ilość wystawionych ocen, ocenę minimalną, średnią i maksymalną. Statystyki te są również widoczne dla studentów.

Należy też zwrócić uwagę na znajdującą się w lewym górnym rogu, tuż pod skrótem przedmiotu i oznaczeniem semestru, informację o dacie wygenerowania strony. Gdyby ta data nie odpowiadała chwili aktualnej może to oznaczać, że nasza przeglądarka WWW zamiast pobrać aktualną zawartość z serwera pokazuje nam (być może nieaktualną już) wersję zachowaną na lokalnym dysku. W takim przypadku należy odpowiednią sekwencją klawiszy wymusić pobranie aktualnej zawartości.

Większość kolumn zazwyczaj jest normalnie dostępna dla studenta tylko do odczytu. Jeśli jednak prowadzący uzna za przydatne może wprowadzić kolmny:

  1.    modyfikowalne przez studenta,
  2.    ukryte (niewidoczne) dla studenta,
  3.    ukryte (niewidoczne) dla studenta jeśli odpowiednie pole jest puste.
W poniższym przykładzie kolumna "Prez." (Temat prezentacji) może być modyfikowana przez studentów. W tabeli jest oznaczona kolorem pomarańczowym. Natomiast kolumna "Uwagi" jest ukryta przed studentami i oznaczona kolorem różowo-fioletowym. Kolumny ukryte warunkowo przed studentami są oznaczona kolorem fioletowym.

Ostatnie dwie kolumny tabeli zawierają znaki   Zobacz co widzi student i Zobacz wszystkie zmiany. Znak Zobacz co widzi student jest przyciskiem pozwalającym zobaczyć dokladnie tą samą stonę jaką zobaczy dany student. Natomiast znak Zobacz wszystkie zmiany pozwala obejrzeć oceny studenta wraz z pełną historią zmian - kto, kiedy i jaką ocenę wpisał.

Znak Zobacz wszystkie zmiany obok dowolnej z ocen sygnalizuje, że ocena była zmieniana lub została opatrzona komentarzem.
Znak Zobacz wszystkie zmiany obok dowolnej z ocen sygnalizuje, że ocena była wytawiona po zadanej dacie.
Natomiast znak Zobacz wszystkie zmiany obok dowolnej z ocen sygnalizuje, że ocena była zmieniana po zadanej dacie lub została wystawiona po tej dacie i opatrzona komentarzem.
Wciśnięcie dowolnego z tych znaków pozwala obejrzeć historię zmian ocen tego studenta.

Znaki Zmień umieszczone powyżej każdej z kolumn pozwalają "otworzyć ją" do edycji. Natomiast znaki Zmień wiersz umieszczone na początku każdego wiersza pozwalaja otworzyć do edycji dane jednej osoby.

Kolumna "zapis"

Kolumna Zapis zawiera informację o statusie studenta. Możliwe wartości wyjaśnia tabela: Pojawienie się skrótu Dod. sygnalizuje, że osoba została dopisana ręcznie przez prowadzącego. Skrót Nz. oznacza osobę nie zarejestrowaną na bieżący semestr.

Zapis Znaczenie
  Pusta zawartość oznacza sytuację normalną - student zarejestrowany.
Dod. Osoba została dopisana ręcznie przez prowadzącego zajęcia.
Nz. Student nie jest zarejestrowany.
Nz.W Student wznawia studia.
Nz.P Student przeniesiony (np. z innej uczelni).
Nz.N Student jest nowy na tym rodzaju studiów.

Polecenia

Poniżej nagłówka znajduje się lista zawierająca polecenia:

Pokazuj Polecenie to pozwala ograniczyć wyświetlanie do jednego zespołu (o ile zostały zdefiniowane jakieś zespoły).
Zmiany Normalnie oceny zmieniane lub zwierające komentarze zaznaczane są żółtą Zobacz wszystkie zmiany kropką. Polecenie to pozwala ustawić datę po której wszystkie nowe oceny są zaznaczane pomarańczową Zobacz wszystkie zmiany a zmieniane czerwoną Zobacz wszystkie zmiany kropką (wcześniej zmieniane oceny są nadal zaznaczane kropką żółtą Zobacz wszystkie zmiany ).
Limit Polecenie to pozwala ograniczyć ilość wyświetlanych wierszy. Jeśli jakieś wiersze nie zmieszczą się w limicie to w ich miejscu pojawi się specjalny wiersz ze strzałką w górę lub w dół pozwalającą przejść do następnej (poprzedniej) grupy wierszy.
Sortuj Polecenie to pozwala wyświetlić tabelę posortowaną według zawartości wybranej kolumny. Jeśli kolumna jest listą wyboru to kolejność sortowania wynika z kolejności pozycji w definicji listy wyboru. Po użyciu tego polecenia tabela ocen jest rozdzielana wierszami separującymi na grupy wierszy zawierających te samą wartość. Ponadto kolumna "Lp." zawiera wówczas numer kolejny osoby w grupie wierszy, podczas gdy kolumna "Nr." zawiera numer wiersza tak posortowanej tabeli.
Pobierz To polecenie służy do pobrania zawartości tabeli w postaci pliku ASCII zawierającego listę studentów.
Wczytaj To polecenie służy do wczytania ocen z pliku ASCII. Uwaga! Polecenie w trakcie testowania!
Protokół To polecenie służy do pobrania pliku PDF w formacie protokołu semestralnego. Jeżeli zostanie wskazana kolumna zawierająca ocenę końcową to wartości z tej kolumny zostaną umieszczone na protokole. Uwaga! Oceny osób dopisanych ręcznie, drukowane są na osobnej stronie(ach) na końcu pliku.
Lista To polecenie służy do pobrania pliku PDF zawierającego tabelę z wypełnionymi kolumnami Nr., Nazwisko, Imiona, Indeks oraz dziesięcioma pustymi kolumnami do wpisywania ocen, uwag, itp.
Drukuj To polecenie służy do pobrania pliku PDF zawierającego tabelę z ocenami. Po jego wywołaniu pojawia się strona pozwalająca zdefiniować parametry wydruku jak również wybrać, które kolumny mają się pojawić i w jakiej szerokości.
Ukryj To polecenie pozwala ukryć niektóre kolumny aby nie zaciemniały tabeli. Dotyczy to tylko osoby, która wydała to polecenie. Ukryte kolumny będa nadal widoczne dla pozostałych osób. Lista ukrytych kolumn jest pamietana na serwerze więc przy ponownym zalogowaniu będa one nadal ukryte.
Pokaż Polecenie to pozwala odwołać wcześniesze polecenia ukrycia kolumny.
Tabela Polecenie to pozwala przejść do edycji struktury tabeli (listy kolumn, ich typów, itp.).

Polecenia "Pobierz" i "Wczytaj"

Uwaga! Polecenia "Pobierz" i "Wczytaj" są w trakcie testowania - można używać wyłącznie na własne ryzyko!

Polecenia "Pobierz" i "Wczytaj" umożliwiają przeniesienie danych z i do serwera Studia 2. A w szczególności mogą posłużyć do wprowadzenia ocen wystawionych przy pomocy innych systemów. Aby to uczynić należy pobrać listę, dostawić/zmienić oceny i wczytać zmodyfikowaną listę. Najbardziej polecanym formatem jest format CSV z kodowaniem UTF-8.

Pobranie listy

Lista może być pobrana:

  • z ocenami
  • bez ocen
w jednym z czterech formatów:
z polami stałej długości
- postać ta jest identyczna z postacią którą bardzo dawno temu można było wysłać pocztą elektroniczną,
z polami oddzielonymi dwukropkiem
- postać używana dotychczas do eksportu/importu ocen,
z polami oddzielonymi średnikiem
- taka sama postać jak powyżej tylko inny separator pól,
w formacie CSV
- pola otoczone cudzysłowami i oddzielone średnikami, pierwszy wiersz zawiera nazwy kolumn - format akceptowany przez popularne arkusze kalkulacyjne.
znaki mogą być kodowane w kodzie:
  • Unicode 2 UTF-8
  • ISO-8859-2 tzw. ISO Latin2 (różny od IBM Latin 2)
separatorem części dziesiętnej może być:
  • "." kropka (tak jak w językach programowania)
  • "," przecinek

Wczytanie listy

To polecenie służy do wczytania ocen z pliku o analogicznej budowie jak wygenerowana poleceniem "Pobierz". Możliwe są dwa warianty:

  • plik CSV - zalecany,
  • plik z polami oddzielonymi dwukropkiem lub średnikiem.
(Uwaga! Historyczny format z polami stałej długości nie jest akceptowany.)

Jeśli wczytujemy plik z polami oddzielonymi dwukropkiem lub średnikiem to musimy wskazać kolumnę do której wczytane zostaną dane z pliku. Kolejnośc kolumn jest istotna i są to kolejno:

  1. liczba porządkowa - ignorowana,
  2. nazwisko,
  3. imiona,
  4. numer indeksu,
  5. identyfikator z bazy ERES,
  6. wczytywana ocena,
  7. ... dalsze kolumny jeśli występują to są ignorowane.

W przypadku pliku CSV możemy wczytać dane tylko do wybranej kolumny (dane z innych kolumn są wówczas ignorowane), ale możemy też wczytać dane do wielu kolumn jednocześnie (trzeba wskazać pozycję "- dowolnej (tylko CSV)").

Po wczytaniu danych pojawia się strona pozwalająca przejrzeć wczytane dane (oceny zmienione są zaznczone czerwoną kropką ). Jeśli dane wyglądają poprawnie to można wydać polecenie "Zapisz", które spowoduje naniesienie poprawek na rzeczywisty arkusz na serwerze Studia 2. Jeśli zaś pojawiły się komunikaty o błędach lub wczytane dane wyglądają niepoprawnie to należy wykorzystać polecenie "Rezygnuj".

Wczytywane wiersze są identyfikowane na podstawie wartości z kolumny "EReS". Jeśli dotychczasowa wartość komórki była identyczna z wczytywaną to nie jest zmieniana (w historii ocen nie pojawi się dodatkowy wiersz). Kolumny "Nazwisko", "Imiona", "Indeks" i oczywiście "EReS" muszą zawierać poprawne dane studenta. W przeciwnym przypadku wiersz zostanie zignorowany i pojawi się komunikat o błędzie. Niepoprawna wartość będzie w komunikacie wytłuszczona.

Jeśli we wczytywanym pliku CSV pojawią się kolumny nieobecne w arkuszu na serwerze Studia 2 to zostaną zignorowane a na ekranie pojawi się komunikat informujący o tym fakcie.

Pomimo dołożenia wszelkich starań i wielu testów programy mogą zawierać błędy. Dlatego zwłaszcza w przypadku tak poważnej operacji jak wczytywanie ocen należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzać czy operacja przebiegła poprawnie. Nie zaszkodzi też zachować pliki z których były wczytywane dane.

Przykład

 

ASU.A - 13L


2013.08.22 13:39.45

Administrowanie systemem UNIX i siecią TCP/IP

Powrót Objaśnienia
Polecenie Argumenty (uwagi)
Pokazuj Pokazuj:
Zmiany Pokazuj zmiany po:
Limit Maksymalna ilość wyświetlanych wierszy:
Sortuj Sortuj wg. kolumny:
Pobierz Pobierz listę zakodowaną w część dziesiętną oddzielając
Wczytaj Wczytaj oceny z pliku: do kolumny: Uwaga! Funkcja w trakcie testowania - można używać wyłącznie na własne ryzyko!
Protokół Pobierz protokół w formacie PDF. Ocenę końcową pobierz z kolumny:
Lista Pobierz listę zajęciową w formacie PDF
Drukuj Pobierz listę zajęciową z ocenami w formacie PDF
Ukryj Nie pokazuj mi kolumny (inni będą ją nadal widzieć):
Pokaż Pokaż MI ukrytą kolumnę:
Tabela Zmień budowę tabeli (dodaj/skasuj kolumny, zmień etykiety, zdefiniuj wyrażenia, ...)

Słuchacze
 
                     
Laboratoria
Kolokwia
             
                             
Nr. Lp. Nazwisko Imiona Indeks EReS Zapis Grupa termin Pr L skr term siec DNS NIS uzytk mail X11 T T1 T2 Odp d_Stud PKT Ocena Uwagi
1 1 Abacki Henryk 787802 44555   R1SID Pon12   3   3                       3 0.0   Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
2 2 Babacki Rafał 787463 44575   R1ISI Wt14                                     Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
3 3 Cabacki Roman 981482 48255   U1I1 Czw10                                     Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
4 4 Dabacki Łukasz 885761 49599   R1SID Pon12   4   4                       4 0.0   Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
5 5 Falacki Arkadiusz 713974 34225   R1ISI Czw10                                     Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
6 6 Gabacki Feliks 419174 56555   P1SIDAK Wt14                                     Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
7 7 Hałas Marcin 856186 47825   R1SID Wt14   18 15 Zobacz wszystkie zmiany 3                       18 0.0   Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
8 8 Hutorski Maciej 905416 49025   R1SID Czw10                                     Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
9 9 Kowalski Zygmunt 862419 44355   P1SIDAK Pon12                                     Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
10 10 Kowalewski Janusz 999497 42205   R1ISI Pon12                                     Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
11 11 Medacki Piotr Jakub 810869 41185   R1ISI Czw10   18 15 3                       18 0.0   Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany
12 12 Mikowski Wojciech Florian 777959 47732   R1SID Pon12   19 15 4                       19 0.0   Zobacz co widzi student Zobacz wszystkie zmiany

Statystyki
 
ilość 5 3 5                       5 5  
maksimum 19.00 15.00 4.00                       19.00 0.00  
średnia 12.40 15.00 3.40                       12.40 0.00  
minimum 3.00 15.00 3.00                       3.00 0.00  

 
 
 
Serwer STUDIA3 WEiTI
2024.11.23 21:41.03