W fazie przygotowania pytań prowadzący wprowadza treści pytań i odpowiedzi odpowiednio je oznaczając. Pytania można przygotować wpisując je ręcznie przez formularz WWW lub wczytując z pliku.
Każde pytanie uzyskuje unikalny identyfikator. Może on być nadany przez prowadzącego albo wygenerowany automatycznie. Po utworzeniu pytania identyfikatora nie można już zmienić.
Pytania mogą być jednego z kilku rodzajów:
Zamiast pod pytaniem pola mogą się też pojawiać w treści pytania. Wystarczy w tym celu w treści umieścić znacznik <<X>> gdzie X jest literą identyfikującą pole (A, B, C, ....). Jeśli liczba parametrów przekroczy ilość liter alfabetu łacińskiego to stosowane są oznaczenia wieloliterowe takie jak w arkuszach kalkulacyjnych czyli (..., Y, Z, AA, AB, ...AZ, BA, ..., BZ, CA, ...). W arkuszu studenta znacznik ten zostanie zastąpiony polem odpowiedniego rodzaju. Teksty stałych sa wstawiane do treści pytania bez żadnych dodatkowych oznaczeń (liter). W powyższym przykładzie zarówno imiona dziewczynek jak i ich wiek mogły być zapisane w stałych.
Dla pytań tego typu można wprowadzić listę wariantów. Wówczas sama treść pytania pozostaje jednakowa dla wszystkich studentów ale dane umieszczone w treści zadania i oczekiwane odpowiedzi mogą być w każdym wariancie inne. Dane, które maja być wstawiane w treść zadania definiujemy jako parametry typu C - stała. Do ich tekstu (tekst zachęty) odwołujemy się w treści pytania tak jak do pozostałych parametrów czyli <<X>> . Listę wariantów można przygotować off-line i dodać do pytania wczytując ją z pliku CSV.
Pytania powinny być oznakowane słowami kluczowymi aby ułatwić dalsze ich wykorzystanie. Jedno pytanie może być oznakowane kilkoma słowami kluczowymi. Dobrze jest np. pytania należace do każdego działu oznaczyć innym słowem kluczowym. Warto też grupy podobnych pytań oznaczać tym samym słowem. Ułatwia to wyszukiwanie pytań. W trakcie definiowania sprawdzianu pytania oznaczone tym samym słowem kluczowym można hurtowo dodać do odpowiedniego działu lub grupy pytań.
W treści pytań i odpowiedzi można stosować znaczniki HTML.
Np.:
<b>wytłuszczenie</b>
<i>pochylenie</i>
<strike>przekreślenie</strike>
<font color="red">czerwone litery</font>
<font size="+3">większe litery</font>
<pre>tekst sformatowany if (x>4) { }</pre>
Do każdego pytania można dołączyć jedną ilustrację w formacie: PNG, GIF lub JPG. W trakcie sprawdzianu ilustracja będzie wyświetlana ponad treścią pytania i odpowiedziami. Aby nie spowalniać transmisji sugerowane jest ograniczenie rozmiarów ilustracji do niebędnego minimum.