Sprawozdania

Informacje podstawowe

Moduł sprawozdań służy do zbierania studenckich sprawozdań. Wspomaga też proces ich oceniania i przekazywania informacji zwrotnej do studentów.

Definiowanie sprawozdań

Po włączeniu modułu prowadzący zajęcia powinien zdefiniować sprawozdania nadając każdemu z nich:

  1. nazwę - która będzie używana w adresie URL (powinna zawierać tylko litery, cyfry i ew. znak podkreślenia),
  2. tytuł - widoczny dla studentów,
  3. datę rozpoczęcia zbierania sprawozdań (sprawozdania bez daty rozpoczęcia nie są widoczne dla studentów,
  4. datę zakończenia zbierania sprawozdań,
  5. opcje (przyjmowanie po zakończeniu, wymaganie deklaracji samodzielności).

Treści zadań

Prowadzący może też umieścić pliki zawierające treści zadań i przydzielić je poszczególnym studentom. W takim przypadku każdy student może mieć przydzielone najwyżej jedno zadanie. Zadania mogą się powtarzać czyli kilku studentów może otrzymać to samo zadanie. W szczególności można umieścić jeden plik z treścią i przydzielić go wszystkim studentom.

Plik archiwum z treściami zadań nie powinien zawierać żadnych katalogów tylko same pliki.

Do działania opcji przydziału wg.XID nazwy plików muszą być identyczne z identyfikatorami XID studentów (rozszerzenia mogą być dowolne). W takim przypadku brak pliku o odpowiedniej nazwie spowoduje brak przydziału a pliki o niepasujących nazwach pozostana nieprzydzielone.

Przyjmowanie sprawozdań

W wyznaczonym przez prowadzącego przedziale czasu studenci mogą składać sprawozdania umieszczając na serwerze jeden plik dowolnego typu.

Student może składać sprawozdanie wielokrotnie. Rejestrowane są wszystkie daty złożenia ale pprzechowywana jest tylko ostatnia wersja pliku sprawozdania. Dla każdego studenta przechowywany jest TYLKO JEDEN PLIK o dowolnym rozszerzeniu. Jeśli student zmieni rozszerzenie to i tak nowy plik zastąpi stary. Jeśli potrzeba aby student umieścił kilka plików to powinien spakować je razem i umieścić plik archiwum.

Jeśli kilku studentów umieści jako sprawozdanie ten sam plik to serwer będzie przechowywał tylko jedną jego kopię a wszystkich tych studentów potraktuje jako "współautorów". Będzie to widoczne dla prowadzącego - współautorzy będą zgrupowani na liście przy jednym wspólnym sprawozdaniu. Jednak deklarację samodzielności wykonania powinien każdy student wypełnić indywidualnie.

Po wyznaczonej dacie zakończenia przyjmowanie sprawozdań jest możliwe tylko gdy prowadzący włączył opcję zezwalajacą na to. Jednak wówczas sprawozdania te będa oznaczone kolorem czerwonym jako złożone po terminie. Pozostawienie pustej daty zakończenia oznacza brak daty zakończenia czyli przyjmowanie sprawozdań do końca semestru.

Ocenianie

Gdy sprawozdania są już na serwerze prowadzący może je pobierać i oceniać. Może to robić otwierając pojedyńcze pliki albo pobierając archiwum zawierające wszystkie sprawozdania razem. Przy każdym sprawozdaniu jest miejsce na wpisanie oceny (oraz komentarza) dzieki czemu widać, które sprawozdania są już ocenione a które jeszcze nie. Domyslnie komentarze są schowane i niewidoczne dla nikogo a oceny są widoczne tylko dla pracowników. Można je jednak łatwo przenieść do odpowiednich kolumn tabeli ocen. Przenoszenie ocen może byc powtarzane wielokrotnie - tylko oceny, które różnią się od wpisanych w tabeli ocen zostaną przepisane. Można też włączyć pokazywanie ocen i komentarzy studentom.

Poprawione/skomentowane sprawozdania

Prowadzący może nie tylko ocenić sprawozdania ale również przy każdym sprawozdaniu może umieścić plik z uwagami odnoszącymi się do tego sprawozdania. Plik ten powinien mieć taką samą nazwę jak plik sprawozdania. W szczególności prowadzący może pobrać wszystkie sprawozdania, dokonać edycji plików sprawozdań zaznaczając w nich błędy, a następnie wgrać je spowrotem na serwer. W ten sposób studenci otrzymają informację co było zrobione źle.

UWAGA! Daty są akceptowane tylko w formacie ISO tzn. RRRR-MM-DD czyli cztery cyfry roku, minus, dwie cyfry numeru miesiąca, minus, dwie cyfry numeru dnia w miesiącu.

Serwer STUDIA3 WEiTI
2024.12.29 01:35.47