Sprawdziany

Przeprowadzenie sprawdziamu

Sprawdzian rozpoczyna się automatycznie o zadanej porze. Oznacza to, że dopiero od tego momentu studenci mogą zobaczyć swoje arkusze pytań. Czas pracy każdego studenta jest ograniczony przez parametr "czas trwania" sprawdzianu. Sprawdzian kończy się o podanej przez prowadzącego godzinie niezależnie od tego kiedy student zaczął nad nim pracować. Innymi słowy jeśli sprawdzian trwa od 8:00 do 10:00 a czas trwania wyznaczony jest na 40 minut to student, który rozpocznie o godzinie 8:15 bedzie móŋł pracowac do godziny 8:55, Natomiast stundet który rozpocznie o godzinie 9:40 bedzie mógł pracować tylko do godziny 10:00.

Arkusz jest tworzony w chwili pierwszego dostępu przez danego studenta. Arkusz zawiera losowy zestaw pytań i odpowiedzi. Z każdej grupy pytań losowo wybierane jest tyle pytań ile podano w definicji sprawdzianu. Dla każdego pytania z każdej grupy odpowiedzi wyberanych jest tyle odpowiedzi ile podano w definicji pytania. Kolejność umieszczenia pytań na arkuszu oraz kolejność odpowiedzi w ramach pytania też jest losowa aby nieco utrudnić ściąganie.

Po dacie zakończenia sprawdzianu studenci mogą zobaczyć podsumowanie pokazujące ile punktów z którego działu dostali jednak nie widzą już samych pytań ani odpowiedzi. W trakcie sprawdzianu prowadzący mogą obserwować ilu studentów bierze w nim udział i jakie robią postępy. Po zakończeniu sprawdzianu prowadzący mogą przenieść uzyskane przez studentów punkty to wybranej kolumny tabeli ocen.

Ocenianie

Sposób oceniania pytań zależy od ich typu oraz wybranych opcji.

Pytania z jedna prawidłową odpowiedzią

Pytania z jedną prawidłową odpowiedzią są oceniane w sposób oczywisty - jeśli student zaznaczył prawidłowa odpowiedź to dostaje liczbę punktów wynikającą z punktacji pytania a jeśli nie to dostaje 0.

Pytania z wieloma prawidłowymi odpowiedziami

W pytaniach z wieloma odpowiedziami sytuacja jest bardziej skomplikowana. Dsotępne sa trzy metody ich oczeniania:

łagodna
w metodzie tej ocena pytania jest proporcjonalna do liczby zaznaczonych odpowiedzi poprawnych jednak każda zaznaczona odpowiedź fałszywa zmniejsza ocenę o połowę.
ostra
w metodzie tej ocena pytania jest proporcjonalna do liczby zaznaczonych odpowiedzi poprawnych jednak każda zaznaczona odpowiedź fałszywa zeruje ocenę.
liczba błędów
w metodzie tej każdy błąd czyli zaznaczenie odpowiedzi fałszywej lub niezaznaczenie odpowiedzi poprawnej zmniejsza ocene o połowę. Trzy lub wiecej błędów zeruje ocenę.
Porównanie efektów można przeanalizować w tabeli
                                 
  6 odpowiedzi Wiecej przykładów
liczba odpowiedzi poprawnych 3
liczba odpowiedzi fałszywych 3
liczba odpowiedzi prawdziwych zanaczonych przez studenta 0 1 2 3 0 1 2 3 0 1 2 3 0 1 2 3
liczba odpowiedzi fałszywych zanaczonych przez studenta 0 0 0 0 1 1 1 1 2 2 2 2 3 3 3 3
 
metoda ostra 0 1/3 2/3 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
metoda liczby błędów 0 1/4 1/2 1 0 0 1/4 1/2 0 0 0 1/4 0 0 0 0
metoda łagodna 0 1/3 2/3 1 0 1/6 1/3 1/2 0 1/9 1/6 1/4 0 0 1/9 1/8

Pytania typów "otwarte" i "program"

Jeśli w sprawdzianie użyto pytań otwartych lub typu "program" to po zakończeniu sprawdzianu prowadzący powinien przejść do listy arkuszy i otworzyć pierwszy w trybie "oceniaj". Zobaczy wówczas okrojony arkusz na którym pozostały tylko pytania wymagajace oceny ("otwarte" lub "program"). Po wpisaniu oceny jest ona natychmiast samoczynnie zapisywana na serwerze. Dzieki temu sprawdzający bez zbędnych ceregieli może przejść do nastepnego arkusza. Przycisk "Następny" przenosi do następnego jeszcze nie sprawdzonego arkusza. Jest też możliwość przegladania arkuszy w kolejnosci alfabetycznej (następny na liście, poprzedni na liście).

Pytania typu "tabela"

Ocena pytań typu "tabela" jest sumą ocen uzyskanych za podanie wartości każdego z parametrów.

Ocenianie ręczne

Istnieje dodatkowo tryb oceniania ręcznego. W tym trybie prowadzący widzi cały arkusz studenta i może zmieniać oceny wszystkich pytań zarówno pytań typów "otwarte" i "program" jak i pozostałych automatycznie wystawione przez program. Jest to szczególnie przydatne gdy prowadzący uzna, że sformułowanie pytania było nieprecyzyjne i postanowi pozytywnie ocenić niektóre z odpowiedzi automatycznie uznawanych za niepoprawne. Ocena pytania wystawiona ręcznie zastępuje ocenę wystawioną automatycznie.

Serwer STUDIA3 WEiTI
2024.12.29 19:28.12