Sprawdziany

Definiowanie sprawdzianów

Identyfikator sprawdzianu

Najpierw dodajemy sprawdzian nadając mu identyfikator np.: test1. Identyfikator będzie używany w adresach URL więc może zawierać tylko litery, cyfry i znak podkreślenia. Wszeklie inne znaki będa usuwane. Duże i małe litery są roróżniane.

Parametry sprawdzianu

Następnie wpisujemy:

  • tytuł sprawdzianu,
  • datę rozpoczęcia,
  • datę zakończenia,
  • datę udostępnienia wyników,
  • czas trwania sprawdzianu,
  • rodzaj ograniczeń czasowych,
  • metodę oceniania pytań wielokrotnego wyboru,
  • próg punktowy,
  • wymaganie deklaracji samodzielności,
  • tryb testowania przez prowadzącego.
Wszystkie daty nalezy wpisywać w formacie ISO czyli RRRR-MM-DD hh:mm. Aby ułatwic wprowadzanie dat można skorzystać z apletu kalendarza. W aplecie godziny można wybierać tylko z dokładnością do kwadransa ale w razie potrzeby wybraną datę można poprawić ręcznie ustawiając dowolną wartość. Czas trwania podajemy w minutah w formacie hh:mm lub mm. Sprawdziany bez podanych obu dat są niewidoczne dla studentów.

Uwaga! W razie konieczności daty te można zmieniać również w czasie trwania sprawdzianu przedłużając (lub skracając) czas jego trwania.

Prowadzący moće wybrać jedna z trzech metod ograniczenia czasu rozwiązywania sprawdzianu przez studenta:

Ograniczony czas na sprawdzian (można cofać)
W tej metodzie student może odpowiadać na pytania w dowolnej kolejności mogąc wielokrotnie zmieniać swoje odpowiedzi. Ograniczony jest jedynie czas od rozpoczęcia sprawdzianu przez studenta do chwili ostatniej zmiany odpowiedzi.
Ograniczony czas na sprawdzian (nie można cofać)
W tej metodzie student musi odpowiadać na pytania w takiej kolejności w jakiej zostały one umieszczone na jego arkuszu. Z chwilą przejścia do następnego pytania student traci mozliwość zmiany odpowiedzi na poprzednie pytanie. Jednak nadal ograniczony jest jedynie czas od rozpoczęcia sprawdzianu przez studenta do chwili ostatniej zmiany odpowiedzi.
Ograniczony czas na pytanie (bez cofania)
W tej metodzie student musi odpowiadać na pytania w takiej kolejności w jakiej zostały one umieszczone na jego arkuszu. Z chwilą przejścia do następnego pytania student traci mozliwość zmiany odpowiedzi na poprzednie pytanie. Dodatkowo ograniczony jest czas odpowiadania na każde z pytań. Po jego upływie student jest automatycznie przerzucany do nastepnego pytania.
Po upływie czasu sprawdzianu jest on automatycznie zamykany. Ręczne zakończenie sprawdzianu przez studenta nie jest konieczne.

Odpowiedzi studentów są na bieżąco zapisywane na serwerze więc ani automatyczne zakończenie ani przerwy spowodowane awariami sieci nie powinny prowadzić do utraty wcześniej udzielonych odpowiedzi. Jeśli po ustaniu awarii studenci nadal dysponują czasm na rozwiązywanie sprawdzianu to po ponownym przejściu do sprawdzianu każdy student powinien widzieć swój arkusz w takim stanie jak do momentu awarii i powinien móc kontynuować jego rozwiązywanie.

Pytania w sprawdzianie podzielone sa na działy i grupy pytań.

Działy sprawdzianu

Działy sprawdzianu pozwalają przekazać studentowi informację zwrotną o tym co mu poszło dobrze a z czym sobie nie poradził. W raporcie widocznym dla studenta jego końcowa ocena jest rozbita na działy aby wiedział ile za co dostał. Dla każdego działu podajemy tytuł - jest to istotne gdyż po zakończeniu sprawdzianu studenci nie widzą już konkretnych pytań a jedynie tytuł działu i liczbę punktów otrzymanych za pytania z tego działu.

Grupy pytań

Grupy pytań pozwalają kontrolować proces tworzenia indywidualnych arkuszy pytań dla poszczególnych studentów. Dla każdej grupy pytań należy podać ile pytań z tej grupy ma się znaleźć na arkuszu studenta. Możemy też ujednolicić punktację - liczba punktów podana dla grupy Bez ujednoliconej punktacji możemy pozostawić tylko grupy z pustym limitem liczby pytań co oznacza, że wszystkie pytania z tej grupy pojawią się na arkuszu studenta. Punktacja podana w definicji sprawdzianu przykrywa punktację podaną w definicji pytania. Grupy pytań tworzymy przy okazji dodawania pytań - możemy wtedy wybrać istniejącą albo "nową" grupę. Przy kazdym sprawdzianie serwer podaje liczbę pytań, które pojawia się na arkuszu studenta i liczbę punktów do zdobycia. Proszę pamiętać aby po każdej zmianie tytułu, daty, liczby pytań lub punktacji nacisnąć przycisk "Zapisz".

Arkusze pytań

Arkusz pytań dla konkretnego studenta tworzony jest w chwili rozpoczęcia sprawdzianu przez tego studenta. Proces jego tworzenia jest kilkuetapowy:

  1. Z każdej grupy pytań losowanych jest tyle pytań ile wskazano w definicji tej grupy (jeśli limit jest pusty wybierane sa wszystkie pytania).
  2. W każdym pytaniu z każdej grupy odpowiedzi wybieranych jest tyle odpowiedzi ile wskazano w deinicji grupy odpowiedzi (pusty limit oznacza wybranie wszystkich odpowiedzi).
  3. W każdym pytaniu odpowiedzi są tasowane czyli ustawiane w losowej kolejnosci.
  4. Pytania w sprawdziane są również tasowane czyli ustawiane w losowej kolejności.
Student nie widzi całego arkusza na raz a jedynie poszczególne pytania. Prowadzący może zobaczyć kazdy z arkuszy w całości już w trakcie trwania sprawdzianu.

Serwer STUDIA3 WEiTI
2024.12.22 22:34.40