Przedmiot wirtualny można utworzyć z dowolnego zbioru grup zajęciowych zdefiniowanych w systemie USOS. Przedmioty wirtualne zachowują sie tak jak zwykłe przedmioty tzn. można dla nich utworzyć tabelę ocen, można umieszczać materiały dydaktyczne, istnieje związana z przedmiotem pocztowa lista dyskusyjna, itd. Słuchaczami przedmiotu są studenci przypisani do wszystkich grup zajęciowych wchodzących w skład przedmiotu. Są dwa rodzaje przedmiotów wirtualnych: przedmioty dla pojedyńczych grup zajęciowych, oraz przedmioty tworzone z wielu grup.
Na stronie służacej do zarządzania przedmiotami wirtualnymi znajdują się dwa polecenia: Nowy i Osobne. A poniżej znajduje się jista już utworzonych przedmiotów (moze byc pusta) oraz lista grup zajęciowych z których można tworzyć przedmioty wirtualne.
Kody przedmiotów wirtualnych składają się z trzech elementów rozdzielanych kropkami:
Jeśli przedmiot jest tworzony z pojedyńczej grupy to wszystkie te elementy odpowiadają grupie dla której został utworzony. Jeśli zaś przedmiot jest tworzony z kilku grup to typ zajęć jest ustawiany na V a pozostałe elementy są wpisywane dowolnie przez osobę tworzącą przedmiot.
W celu utworzenia przedmiotu z wybranych grup trzeba:
W celu utworzenia osobnych przedmiotów z wybranych grup trzeba:
Na tej stronie możliwa jest zmiana tytułu przedmiotu (w dwu wersjach językowych), zmiana dostępności przedmiotu (tylko dla pracowników, dla pracowników i studentów) oraz zmiana przypisanych do niego grup zajęciowych. W przedmiotach utworzonych dla osobnych grup ta ostatnia zmiana nie jest możliwa.