Sieci IP - Laboratorium

Witamy w Laboratorium Sieci IP!

Laboratorium jest dostępne dla studentów zarejestrowanych na zajęcia Sieci IP (SIP.A), a także na niektóre inne przedmioty. Laboratorium korzysta z infrastruktury dydaktycznej Zakładu Sieci i Usług Teleinformatycznych, na którą składają się liczne serwery umożliwiające wirtualizację zasobów, a także urządzenia sieciowe (kilkanaście routerów, przełączników itp). Pierwotna koncepcja laboratorium i niektóre ćwiczenia opracowane zostały we współpracy z zaprzyjaźnionym Uniwersytetem w Lund (Szwecja).

Na wykorzystywany sprzęt sieciowy składa się m.in. 5 routerów Cisco 2800 tworzących okablowaną na stałe sieć laboratoryjną. Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczeń należy koniecznie zapoznać się z Opisem Laboratorium. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że jest tam zawarte tylko wprowadzenie do systemu IOS i zagadnień konfigurowania routerów Cisco; pełna informacja jest dostępna poprzez adresy wymienione poniżej. Również Biblioteka Instytutu Telekomunikacji dysponuje wieloma książkami dotyczącymi tej tematyki

Laboratorium jest osiągalne z Internetu za pośrednictwem Linuxowego serwera ZTiTgateway (z wykorzystaniem protokołu ssh), z którego uzyskuje się już dostęp do zasobów laboratorium. Jest to wyjaśnione w Instrukcjach do ćwiczeń: Routing IGP oraz Routing BGP.

Dostęp do laboratorium wymaga dokonania wcześniejszej rezerwacji na tej stronie zgodnie z Instrukcją Rezerwacji. Wszyscy zarejestrowani na przedmiot Sieci IP otrzymują emailem dane do logowania się, co umożliwia samodzielne zarezerwowanie 1-2 sesji trwających łącznie 5 godzin. Ćwiczenia laboratoryjne i sprawozdania należy wykonac posługując się Instrukcjami do laboratorium, a następnie przesłać sprawozdanie na adres mailowy podany przez prowadzącego (ew. umieścić na serwerze rezerwacji). Szczegółowy regulamin i zasady zaliczania podawane są na wykładzie na początku semestru.

W razie pytań lub komentarzy na temat Laboratorium prosimy o kontakt poprzez pocztową listę dyskusyjną przedmiotu Sieci IP.

Uwaga słuchacze studiów podyplomowych TIZ: dodatkowe (łatwiejsze) ćwiczenie lab. należy wykonać wg tej instrukcji (wykorzystując także Instrukcję zdalnego dostępu).


Łącza do dokumentacji


Inne użyteczne dokumenty

 1. Wendell Odom „Oficjalny przewodnik Przygotowanie do egzaminu na certyfikat Cisco CCENT/CCNA”. PWN 2015.
 2. Dooley Ian J. Brown „Cisco. Receptury”. Wyd. Helion, 2004.
 3. Routing Information Protocol (wikipedia)
 4. Open Shortest Path First (wikipedia)

ZSUT - Zakład Sieci i Usług Teleinformatycznych

ul. Nowowiejska 15/19, 00-665 Warszawa tel. +48 22 234 7794


Przydatne adresy

FAQ

Wskazówki poprzedników

Opis Laboratorium

Instrukcja do ćwiczenia Routing IGP


Aktualności

ostatnia aktualizacja 21.11.2017

 • Aktualna wersja podręcznika i instrukcji to 4.3.
 • Od semestru 16L laboratorium działa już w "nowym skrzydle".
 • W semestrze 14z uruchomiliśmy laboratorium w wersji "sklonowanej" na serwerach wirtualnych ZTiT. Powinno to poprawić niezawodność, z którą były ustawiczne problemy (nie możemy się doprosić naprawienia usterek sieci wydziałowej...).
 • Jest już możliwy dostęp do Laboratorium z pominięciem serwerów wydziałowych (których niepewne działanie było przyczyną wielu problemów), bezpośrednio na publiczny adres IP serwera ZTiTgateway (ta zmiana jest uwględniona w aktualnych wersjach dokumentacji).
 • Laboratorium zostało podłączone do nowego systemu rezerwacji, uruchomionego na nowym sprzęcie przy istotnym udziale kolegów z Koła Naukowego TMiS. Instrukcje w jęz.polskim zostały zaktualizowane do wersji 2.05 (wersje anglojęzyczne pozostają "niezbyt aktualne" ;)
  Na razie nie działa jeszcze "automatyczny hardreset" pomiędzy sesjami - może się więc zdarzyć, że błedna konfiguracja routerów zapisana przez jakiś zespół uniemożliwi wykonanie ćwiczenia przez następny zespół (do czasu "ręcznej" interwencji kogoś z obsługi)
 • Po poważnej awarii starych serwerów, laboratorium zostało częściowo przeniesione na nowy sprzęt, co pociągnęło także zmiany w dokumentacji (aktualna wersja to 2.03). Prosimy o uważne korzystanie z nowych podręczników i zgłaszanie ew. wykrytych błędów. (Uwaga: Podręcznik i Instrukcja w jęz.angielskim nie zostały jeszcze zaktualizowane).
 • Funkcjonalność naszego zestawu laboratoryjnego została wzbogacona o możliwość twardego resetowania routerów (odbywa się to automatycznie pomiędzy sesjami, bez udziału użytkowników).