Następny: Podziękowania Powyżej: PGP 2.6.2 Poprzedni: Krótki przegląd poleceń

Kwestie prawne

Dokładne informacje na temat licencji PGP(tm), dystrybucji, praw autorskich, patentów, ograniczeń odpowiedzialności i eksportu znajdują się w rozdziale "Kwestie prawne" drugiej części podręcznika.

PGP wykorzystuje algorytm kryptografii publicznej chroniony przez amerykański patent nr 4,405,829. Posiadaczem patentu jest firma Public Key Partners (PKP) i naruszaniem jej praw może być używanie PGP w USA bez licencji. Jest to omówione szczegółowo w drugiej części podręcznika oraz w licencji RSAREF rozprowadzanej z darmową wersją PGP. PKP zezwoliła na wykorzystanie patentu m.in firmie ViaCrypt (Phoenix, Arizona, tel. 602-944-0773) sprzedającej w pełni licencjonowaną wersję PGP.

PGP jest programem typu freeware i nie mam nic przeciwko jego szerokiemu rozpowszechnianiu, byle bym tylko nie otrzymywał niezliczonych próśb o przysłanie kopii. Zamiast tego szukaj najnowszych wersji w licznych BBSach i archiwach FTP w Internecie. Przed dalszym rozpowszechnianiem PGP powinieneś jednak zapoznać się z ograniczeniami eksportowymi nakładanymi przez amerykańskie prawo i zrozumieć je.


Krzysztof Marek Matyskiel, Grzegorz Wójcik